MAS Podbrněnsko, spolek

Energetika na MAS Podbrněnsko

22.11.2023 / 16:04 / Anna Kalandrová

Přečtěte si víc o 2 projektech na podporu energetické transformace a kvalitního životního prostředí v Podbrněnsku.

Projekt Akční plán pro udržitelnou energii a klima (SECAP)

Projekt je realizován v rámci hnutí Pakt starostů a primátorů (v originále Covenant of Mayors commited to local sustainable energy). To je největší klimatické a energetické hnutí na světě, které vzniklo v roce 2008. Toto hnutí je zaměřené na místní opatření bojující proti klimatické změně a tvoří jej spolupracující místní samosprávy dobrovolně plnící klimatické cíle. Jejich cílem je snížení emisí o nejméně 40 % do roku 2030 a úplná dekarbonizace území do roku 2050. Iniciativa nyní sdružuje více než 10 000 místních a regionálních orgánů v 27 zemích EU. Zájem o vstoupení do Paktu raketově roste. V prosinci roku 2021 bylo 86 českých signatářů, o 2 roky později je jich 300.

Signatáři jsou obvykle orgány místní samosprávy. Za ty může případně vystupovat jako signatář MAS, která je spojuje do skupiny sigantářů. Právě tak je to i v našem případě, kdy za působení v Paktu za 8 členských obcí administrativně zodpovídá MAS Podbrněnsko. Těmito obcemi jsou Branišovice, Ivaň, Loděnice, Malešovice, Nosislav, Troskotovice, Šumice a město Pohořelice.

Zapojením se do Paktu se signatář zavazuje do 2 let od data rozhodnutí místní rady o připojení se k Paktu vytvořit Akční plán pro udržitelnou energii a klima (tzv. SECAP). SECAP (v originále Sustainable Energy (and Climate) Action Plan), je klíčový dokument, který zajišťuje přijetí společného přístupu k řešení zmírňování dopadu změn klimatu a přizpůsobení se změnám klimatu. Jeho smyslem je strategicky pojaté nastartování dlouhodobého procesu snižování emisí a monitorování situace v území. Tento dokument je důležitý k čerpání z některých dotačních programů.

Součástí SECAPU je obyvkle:

  • Adaptační strategie – může být i jako samostatný dokument (mise, vize, indikátory mitigace a adaptace, pojmenování místních aktérů, rozpočet)
  • Bilance základních emisí
  • Sledování opatření ke zmírnění důsledků klimatické změny
  • Posouzení rizik a zranitelnosti spojených se změnou klimatu
  • Akční plán s jednotlivými kroky (adaptačními, mitigačními)

SECAP tak pro 6 ze zmíněných obcí vzniká v rámci projektu Akční plán pro udržitelnou energii a klima Podbrněnska (č. projektu 1211300010) podpořeného z Národního programu životního prostředí. Branišovice, Malešovice, Nosislav, Troskotovice, Šumice a město Pohořelice se tak díky projektu dočkají jízdního řádu, na zavádění krajinných a energeticky úsporných opatření, které pomůžou obcím připravit se na budoucí projevy klimatické změny a dynamický vývoj na poli energetiky. Realizace projektu začala v září 2022 a skončí v srpnu 2024. V rámci projektu se také uskutečnil Místní den pro klima a energii v Pohořelicích 10.6.2023 v rámci konání Slavností města Pohořelice. Zde si mohli účastníci díky ekologické poradně dozvědět množství zajímavých informací o energetických úsporách, obnovitelných zdrojích energie, ochraně klimatu a ekologickém zahradničení.

Ekologická poradna od Ekologického institutu Veronica v rámci Místního dne pro klima a energii 10.6.2023 v Pohořelicích

Projekt ENERKOM Energie do komunit

MAS Podbrněnsko se dále ve spolupráci s obcí Branišovice a městem Pohořelice v roce 2023 rozhodla zapojit do Projektu ENERKOM - Energie do komunit financovaného z programu Active Citizens Fund administrovaném Národní sítí Místních akčních skupin ČR. Díky němu proběhla řada aktivit pro nebo s obyvateli obou obcí. Za zmínku stojí terénní šetření stavu bytového fondu a představení tématu energetiky aktivním členům komunity, tedy členům spolků. Dále došlo k navázání spolupráce s Komunitními centry v obou obcích, uskutečnění 2 šetření skládajících se z pocitové mapy a ankety na téma podpory energetické transformace a péče o životní prostředí. V rámci tohoto projektu pak byla uskutečněna beseda a Místní den pro klima a energii s ekologickou poradnou v Branišovicích. V obou obcích pak proběhla beseda na téma Energetické úspory v domácnostech. Snaha byla i o představení konceptu energetické chudoby.

Cílem projektu je zvýšení zájmu o fungování energetického systému, možných alternativách a úsporných návycích a zapojení všech skupin obyvatel do rozhodování o tom, jak bude vypadat budoucí podoba výroby a spotřeby elektřiny u nich v obci, tak aby byla energie dostupnější, levnější a bezpečnější. Produktem projektu je strategický dokument Komunitní energetický plán, který navrhuje tzv. měkká opatření zaměřená na kontinuální usazování a rozvíjení tématu energetiky mezi představiteli obce a jejími obyvateli. Projekt se po celou dobu trvání těšil podpoře vedení obce Branišovice a města Pohořelice.

Projekt ENERKOM - Energie do komunit, registrační číslo: 62500-2021-005-0122  je financován z programu Active Citizens Fund. Prostřednictvím Finančního mechanismu EHP a Finančního mechanismu Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s patnácti evropskými státy. Příjemci finanční podpory jsou země střední, východní a jižní Evropy.