MAS Podbrněnsko, spolek

Květen v MAPu

24.5.2024 / 09:45 / Marie Jílková

Tentokrát sice o něco dříve, ale i tak nám to nebrání se poohlédnout zpět...

Tentokrát je to sice o týden dříve, ale vůbec to nám nevadí, abychom se podívali zpět, co se během května na MAPu událo.

Dne 16. května 2024 proběhla v místním kině akce Listování pro žáky základních škol z okolí Pohořelic. Herci Lukáš Hejlík a Alan Novotný během celého dopoledne zahráli celkem tři představení o délce jedné vyučovací hodiny.

Pro žáky 1.–2. třídy bylo připraveno představení s názvem „Kvak a Žbluňk“. Během něj mohli žáci společně s herci prolistovat dvě knížky se stejnojmennými žabími hrdiny od Arnolda Lobela. „Zelený žabák Kvak a hnědý ropušák Žbluňk jsou velcí kamarádi a jeden bez druhého neudělá krok…“ Oba herci tak poskytli malým divákům netradiční vhled na jednotlivé příběhy, kdy mezi sebou prolínali rovinu fantazie a reality. Dětem se představení natolik líbilo, že si na konci s herci i zatancovali.

Na žáky 3.–5. třídy čekalo „Dobrodružství strýčka Ludvíka“ od Janneca Leviho. „Strýček Ludvík není jen tak nějaký obyčejný strýček, je to strýček pohádkový. Ve svých příbězích se setkal s kouzelníky, na chvíli se stal šaškem v Opačném království, kde lidé chodí po rukou, a od jisté smrti ho zachránily jeho čtyři vlasy!“. Nejenom toho byli malí diváci svědkem, ale za pomoci šikovnosti herců se někteří z nich mohli stát součástí příběhů přímo na jevišti.

Třetí představení, které bylo zaměřené na žáky druhého stupně, představilo sportovně autobiografický příběh od Usaina Bolta s názvem "Můj příběh - 9,58". Samotná kniha „dobře ilustruje, proč je jamajský šampion jedním z nejsympatičtějších lidí mezi světovou sportovní špičkou. Málokomu se podařilo v knižní podobě zachytit duši a přemýšlení špičkového sportovce tak důkladně a podrobně.“ Žáci se tak mohli díky důvtipu herců seznámit s Boltovou rodinou, přáteli a jeho blízkými za pomoci netradiční talk show, či zhlédnout živý přenos ze závodu, na kterém Usain Bolt dosáhl svého rekordu.

 

V pátek 17. května se uskutečnila porada ředitelů, kde se dozvěděli nejen o novinkách v MAPu či ukončování projektů přes Šablony, ale i o novinkách v rámci vykazování povinných dokumentů a dotazníků, s kterými se potýká každá škola.  

Dále nám proběhlo hlasování Řídicího výboru. Členové se měli vyjádřit ke vstupu nové členky do pracovní skupiny Rovné příležitosti a k nové podobě strategického rámce MAP. V něm totiž došlo převážně k úpravě investičních aktivit a aktuálnosti dokumentu dle pravidel MAP IV.

Nakonec se nám na konci května setkaly pracovní skupiny MAP, na kterých se členové pobavili o povinných aktivitách projektu, o uskutečněné akci Listování, o plánované konferenci v srpnu, o budoucích školeních pro pedagogické pracovníky, o vykazování akcí pomocí reportu, ale i o sdílení své zkušenosti.