MAS Podbrněnsko, spolek

Regionální značka BRNĚNSKO přivítala nové producenty

9.1.2024 / 15:54 / Anna Kalandrová

V prosinci proběhla certifikační komise regionální značky BRNĚNSKO. Seznamte se s nově certifikovanými

Ještě v loňském roce, dne 19.12.2023, jsme u nás v Pohořelicích pořádali setkání certifikační komise Regionální značky Brněnsko, originální produkt. Při této příležitosti se regionální značka rozrostla o 5 dalších poctivých producentů z okolí Brna. A máme velkou radost, že právě 4 z nich jsou z území naší MAS.

S velkým nadšením jsme do rodiny regionální značky Brněnsko přivítali paní Sobotkovou z Branišovic a její firmu Sobotní dekor, paní Coufalovou z Vranovic s jejími oděvy a výšivkou pramenící z moravského folklóru z dílny COKRO, pana Effenbergera s jeho zážitkovou exotickou zahradou v Přibicích a obecní Farmu Bratčice a její ovocné, zeleninové a bylinné produkty.

Sobotní dekor

Paní Sobotková v Branišovicích vyrábí dekorace z perníku, papíru, pedigu a keraflotu. Certifikovat si nechala dekorativní perníky. Perníky zdobí autorskými, originálními malbami, často s motivy jižní Moravy. Podíl ruční práce je takřka 100%. Největším dílem paní Sobotkové je 3D perníkový model Branišovic.

COKRO

Paní Coufalová zhotovuje různé druhy výšivek a to jak ručních, tak strojových. Strojové jsou vyšívané strojem značky Adler z roku 1890 starou technikou „ruky a kolena“, kterými reguluje délku, hustotu a šířku stehu. Šablony pro vzory čerpá zejména z regionu jižního Podbrněnska. Výšivky používá na různé druhy oblečení běžné konfekce a oděvní doplňky. Paní Coufalová se také specializuje na výrobu a opravu tradičních krojů.

Exotická zahrada Přibice

Exotickou zahradu provozuje v Přibicích pan Effenberger, dlouholetý milovník exotických rostlin, absolvent oboru zahradnictví na Mendlově univerzitě a mimo jiné i starosta Přibic. Původně soukromý koníček, časem přerost v úspěšné podnikání, jeho pěstitelská vášeň mu umožnila působení v různých českých pořadech a časopisech jako Rady ptáka Loskutáka, Toulavá kamera nebo Vinař-Sadař. Od roku 2021 se svým obchodním partnerem předávají nabyté zkušenosti zájemcům o pěstování exotiky ve své exotické zahradě. Celková plocha současné zahrady je téměř 2.000 m2, kde jsou vybudovány 2 skleníky, jeden pěstební a druhý prodejní. vše propojené cestičkami kolem jezírka s okrasnými rybami a skalkami s exotickými rostlinami, včetně volně vysazených palem. Kolem okrasného jezírka s koi kapry jsou vysazeny vzrostlé palmy trachycarpus fortunei, phoenix canariensis nebo butia odorata. V Exotické zahradě lze trvale vidět tisíce palem ve více než třiceti druzích od maličkých semenáčků až po několikametrové exempláře. Dále spousty olivovníků, citrusů, banánovníků, juk, strelicií a dalších exotických rostlin. Zajímavostí je, že jsou jedni z mála pěstitelů ve střední Evropě, kteří sami úspěšně množí červenolistý banánovník Ensete ventricosum Maurelii, který nelze množit odnožemi ani semeny. Asi se nikdo nebude divit, když zjistí, že tito pěstitelé jsou registrovanými pěstiteli a dodavateli českých fíků, které mohou oficiálně uvádět na trh. V exotické zahradě se během roku koná i sousta akcí pro veřejnost, včetně dne otevřených dveří, koštů vína, místních trhů a folklórních akcí.

Farma Bratčice

Farma Bratčice je obecní projekt, který vznikl v rámci plánu udržitelného rozvoje obce. Myšlenka obecního hospodářství se zrodila postupně, jako výsledek řady menších opatření, jedním, z nichž byla i výsadba ovocných stromů. To přivedlo obec k nápadu dary přírody zpracovávat. K tomuto účelu vznikla obecní sušárna a kuchyně, kde vznikají sirupy, čaje, zeleninové omáčky, pochoutky z ovoce a marmelády. Farma Bratčice má i vlastní včelstva, jejichž med prodává. Farma používá ekologicky odpovědné praktiky, nepoužívá nepříznivé chemické látky a pesticidy, používá recyklované materiály a svůj odpad sama recykluje. Farma Bratčice je místem, kde se setkává kvalita a péče o planetu.

Hlubokovlese

Paní Motyková se pustila do rozvoje svojí značky s autorskou módou zejména pro děti před pár lety během mateřské. Motivy si sama vytváří, inspiruje ji příroda kolem jejího domova v Lesním Hlubokém. Mimo to šije i plyšové hračky, věci do domácnosti a oděvy pro dospělé. její prioritou je kvalitní materiál ve složení bavlna/elastan s vlastním autorským vzorem látky Hlubokovlese – divočák, muchomůrka a smrk. Šije tak, aby oblečení vydrželo co nejdéle. Každý kus je originál. Mimo to s manželem vyrábí i ručně vyráběné dřevěné misky.

Certifikovaným moc gratulujeme a těšíme se na plodnou spolupráci v roce 2024.